Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Sigurnosno Plaćanje preko vaše Banke - Montegreenery Powered

cart9 0 Korpa
3 Nalog
Kontakt
4 Info

Blitva-Šavelj-Kiseli-Crvena vena-Swiss chard-Red vein-MG080314

Blitva - crvena vena

komada
1,07 €
s PDV-om
Kolicina
Ovo je ekskluzivna vrsta mikrobilja koja se proizvodi na vas zahtjev. Period cekanja varira od 15 do 21 dan do isporuke na vasu adresu

88
Super Dekor-MG080314
Montegreenery
Pogledajte sve proizvode odMontegreenery

Blitva-Šavelj-Kiseli-Crvena vena

Prvo, ako tražite međunarodne informacije ili, na primjer, ako tražite sjemenke kiselice u nekoj inostranoj internetskoj trgovini:

 

Latinski naziv: Rumex sanguineus

Engleski naziv: Wood Dock ili Redveined Sorrel

Njemački naziv: Blut-Ampfer

Francuski naziv: Oseille sanguine

Naziv kiseljak je opšti naziv za mali broj različitih vrsta unutar ove biljne vrste.

 

Zavisno o tome gdje želite sijati/saditi kiseljak i za šta ga želite koristiti, birate vrstu. Tu je i poljska kiselica, močvarna kiselica, ovčja kiselica, konjska kiselica, krvavica i još mnogo toga. Neke vrste se čak smatraju korovom i stoga su vrlo česte. Najbolje vrste kiseljaka za jelo su poljska kiselica (Rumex acetosa, najpoznatija i najrasprostranjenija kiselica), španska kiselica (Rumex scutatus), kislica od spanaća (naziva se i sedmogodišnji spanać ili vječni spanać, Rumexpaticia) i ova krv kiseljak.

 

Rumex sanguineus (krvavica) je zimsko otporna višegodišnja biljka. I sama imam Rumex sanguineus Bloody Dock (ali taj dodatak očito nije naziv sorte ali je dobar za prodaju, mislim 🙂 . Jer ne vidim razliku sa vrstom.

 

Uvijek mislim da je jako lijepa, list je tako poseban; svijetlo zelen sa jarko crvenim lisnim žilama. Ova kiselica ima slabije izražen ukus od poljske, ali izgled sve nadoknađuje. Moram reći da su mladi listovi najljepše boje, kako listovi stariju nešto bljedozeleni, a crvene žile postaju smeđe-crvene. Drugim riječima: berite mnogo i osigurajte da se rodi novo lišće.

 

Obična kiselica, Rumex acetosa, očito je mnogo kiselija od ove blago kisele kiselice. Ako baš želite da uzgajate i berete kiseljak za dinstanje, kuvanje, pravljenje čorbe itd., izaberite kiseljak. Ova kiselica mi je posebno ukusna i lepa u salatama, kao jestivi ukras i sl. Okus je poput zelene salate, ali sa malo limunaste kiselosti, posebno u žilama.

 

Listovi sadrže dosta vitamina C. Volim da gledam programe poput Masterchefa na TV-u i ponekad vidim mlade listove Blood Sorrel u vrhunskim restoranima, lako ih je prepoznati po jarko zelenim listovima sa jednako svijetlim, ali crvenim žilama.

Aleksandrina egzotična bašta

BLITVA - CRVENA VENA

Biljka

Kao što je ranije spomenuto, kiselica je zimsko otporna trajnica: naraste do oko 30 centimetara visine, a biljka će također cvjetati od druge godine nakon sjetve. Ovi cvjetovi se nalaze na klasovima visine oko 50 centimetara i beznačajni su (pomislite malo na cvjetne klasove cvekle, na primjer, ali su mnogo tanji i tanji i braonkaste boje).

Najukusniji su mladi listovi (nježne strukture i meki i svježi i lijepog, blago kiselkastog okusa). Stariji listovi ne samo da postaju manje lijepi, već i nešto čvršće strukture i manje svježeg okusa. Zato berite i jedite mlade listove, na primjer u salati. Za dinstanje još uvijek možete koristiti starije listove.

Poznato je da kiseljak sadrži dosta oksalne kiseline (kao i rabarbara). Listove jedite kad god želite, ali pazite na velike količine. Sigurno ne pate svi od nje, ali ima ljudi koji su osjetljivi na nju i mogu patiti od želučanih/crijevnih tegoba sa većim količinama, a previše oksalne kiseline je loše za žuč i bubrege (možda nešto o čemu treba voditi računa kada imate goste na primjer, bolest bubrega).

To ne zvuči ugodno, ali uvjeravam vas da nekoliko listova u ukusnoj salati nekoliko puta sedmično nije problem.

TLO / DJUBRENJE

Budući da je krvavica biljka čije lišće berete i jedete, dovoljno je normalno osnovno gnojivo, organsko ili na neki drugi način. Kao višegodišnja biljka, savršeno se uklapa u prelepu povrtnjaku, jestivu ukrasnu baštu, baštu začinskog bilja itd.

U proljeće radimo na nekom starom stajnjaku i/ili kompostu. Ovo osigurava bolju strukturu tla i dovoljno humusa, omogućavajući korijenu da bolje raste i osigurava bolju drenažu. A sadnice sadimo u jamu za sadnju u koju prvo dodamo sloj zemlje za saksije.

Kislica (nema nikakve veze s imenom) voli rasti na blago kiselim tlima. Ovdje se dobro snalazi i na glini, ali u svakom slučaju uvijek dobija kišnicu umjesto vode iz slavine, tako da biljkama nikada ne dajemo kreč.

SJETVA I SADNJA

Ja sam više puta uzgajala krvavicu iz sjemena i to je vrlo lako. Sjeme sam posijala u martu na sobnoj temperaturi, u zemlju za saksiju koju sam malo prozračila sa malo pijeska za drobljenje. Sjeme će tada proklijati u roku od 2 nedjelje. Sjeme sam posejala i u pleh u plasteniku u martu (vidi sliku iznad), klijanje traje nedjelju dana duže, ali i to dobro funkcioniše. Ako želite da posijate sjeme napolju, bolje je sačekati april.

Sadnice se mogu saditi napolje od sredine aprila, kada su dovoljno velike. Moje iskustvo je da se biljke bolje snalaze u polusjeni nego na suncu (listovi su svježiji i ljepši, cvjetaju manje brzo itd.). Naravno, mlade i tek zasađene sadnice redovno zalijevajte sve dok ne dobiju dovoljno korijena da se same brinu.

Čim biljke budu dovoljno velike, možete s vremena na vrijeme brati poneko lišće. Najmlađi listovi imaju najljepšu boju, najbolji okus i najmekšu strukturu. Ako želite posaditi više biljaka, održavajte razmak sadnje od oko 25 do 30 centimetara.

NJEGA BILJKE

Krvava kiselica nema mnogo briga za uzgoj. Dobro uspeva ovde na mestu koje nije previše sunčano i na zemljištu koje nije previše suvo. Ako je ljeti zaista dugo suva, povremeno će dobiti vodu, ali inače se dobro nosi, jaka je biljka. Rijetko je ili ne napadaju insekti, puževi ili druge životinje. Kada biljka procvjeta (oko sredine ljeta) najbolje je privremeno ne brati listove jer gubi kiselost i dobiva nešto gorko u tvrđim listovima. Također možete odabrati da odsiječete cvjetne klasove.

A za najukusniju berbu lišća, odrežite biljke odmah nakon cvatnje, uključujući veće listove. U roku od nekoliko sedmica biljka će dati svježe nove listove koji su lijepi, mali i svježeg okusa (iako po mom iskustvu proljetni listovi ostaju najukusniji).

BERBA / SKLADIŠTENJE

Berite uglavnom sveže listove, što bliže pre upotrebe, a najbolja berba tih sitnih listova je u martu, aprilu, maju i junu. Listove možete držati u frižideru jedan dan, ali svakako ne duže, jer će listovi brzo postati mlohavi.

SAKUPLJANJE SVOG SJEMENA

Sjemenke se pojavljuju nakon cvjetanja.Naravno da ih morate ostaviti da dobro sazriju na biljci, ali ih poberite prije nego što sjeme otpuhne nakon perioda zrenja. Negdje sam pročitao da se različite vrste kiseljaka vrlo lako križaju. Da biste spriječili križanje, najbolje je oprašiti biljke ručno i manje-više izolirati biljke. Nekoliko puta sam sijao i ubirao sjeme krvavice i biljke su uvijek vraćale svoju vrstu. Sadnice krvotoka se vrlo lako i brzo prepoznaju; čak i mlade sadnice već imaju jasne crvene lisne žile (vidi sliku iznad naslova Sjetva i sadnja).

ORGANSKO BAŠTOVANSTVO-KAKO ZAPOČETI

"DUGOGODIŠNJIM ISKUSTVOM I POUZDANIM RADOM IZGRADILI SMO SVOJU BAŠTU I POSTAVILI SVOJE IME KAO VRIJEDNI PROIZVOĐAČI I AKTIVNI UČESNICI KADA JE U PITANJU PROIZVODNJA ZDRAVE HRANE A UZ MAKSIMALNU BRIGU ZA OCUVANJE ECOLOSKE I ZELENE PRIRODE. PRIDRUZITE NAM SE I VI!"

ČUVAJ ZELENU PRIRODU !

Tehnički list

Isporuka Mikrobilja u pakovanjima težine od:
20 gr.
Isporuka Mikrobilja u pakovanjima težine od:
40 gr.
Isporuka Mikrobilja u pakovanjima težine od:
100 gr.

Specifične reference

Trenutno nema recenzija kupaca.

Korpa

Korpa je prazna

Pretraži

Pretrazite proizvode:

Nalog

Nemate nalog?
Napravite nalog